II Festiwalu Smaku - podsumowanie

Tegoroczna druga edycja Festiwalu Smaku odbyła się w minioną sobotę 13 lipca i przyciągnęła rzesze odwiedzających, którzy mieli okazję skosztować tego, co od zawsze jest w naszym regionie najsmaczniejsze. Na festiwalu można było znaleźć stoiska z miodami, serami, tradycyjnymi wędlinami, świeżo tłoczonymi sokami, a także lokalnym winem.  
Swoimi produktami i specjałami, przygotowanymi zgodnie z lokalnymi recepturami, miejscowi producenci żywności, stowarzyszenia i panie z kół gospodyń wiejskich nieodpłatnie częstowali przybyłych. Wszystkie specjały i produkty można także było nabyć na stoiskach prosto od lokalnych producentów.
Wśród wystawców znaleźli się:
 
1 KGW "Koniczynka" w Łochocinie
2 Stowarzyszenie Wierzbiczanki
3 Koło Aktywnych Kobiet Wioska
4 Słoneczne Chojno
5 Koło Gospodyń Wiejskich "Chalinianki"
6 "Tradycyjne Jadło" Mirosława Wilk
7 Stowarzyszenie Krzyżówki
8 Stowarzyszenie "Nadzieja"
9 Greenyard Frozen Poland Sp. z o.o.
10 KGW Grodzeń
11 Winnica Bona Terra Agnieszka Taraszkiewicz Piotr Lenart
12 Piekarnia Ciastkarnia "Rodzinna"
13 Lody z zielonej zagrody
14 DAWTONA SP. Z O.O.
15 Ekologiczne Gospodarstwo Rolne Adam Skonieczny
16 Gospodarstwo Rolne Krystyna Drużyńska
17 KGW Ostrowite
18 Koło Kobiet Rachcin
19 Pasieka Pszczela Dariusz Domagalski
20 KGW "Jagna" Tłuchowo
21 OSP Chlebowo
22 PHU DANADREW
23 Wyroby z tkanin Wojciech Kaczmarek.
O godzinie 12.30 odbył się konkurs kulinarny w którym wzięło udział, aż 16 różnych wystawców. Dania były przygotowane na niezwykle wysokim poziomie kulinarnym i wizualnym co spowodowało, że jurorzy mieli bardzo utrudnione zadanie.
Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
 
W kategorii przystawka:
I miejsce - "Złoty Talerzyk Nowego Centrum Lipna" i czek o wartości 1500zł zdobyła  Piekarnia Ciastkarnia Rodzinna Barbara Malinowska i Synowie potrawą Czarnina z malinami i delikatnymi kluseczkami
 
II miejsce - "Srebrny Talerzyk Nowego Centrum Lipna" i czek o wartości  1000zł zdobyło Koło Kobiet Rachcin potrawą Terrina z kaczki
 
III miejsce - "Brązowy Talerzyk Nowego Centrum Lipna" i czek o wartości  500zł zdobyło Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Powiatu Lipnowskiego „Nadzieja” potrawą Pasztet z królika.
 
 
 
W kategorii danie główne:
 
I miejsce -  "Złota Micha Nowego Centrum Lipna"  i czek o wartości  1500zł zdobyło Ekologiczne Gospodarstwo Rolne Adam Skonieczny z Ignackowa daniem Pieczeń koźlęca.
 
II miejsce - "Srebrna Micha Nowego Centrum Lipna" i czek o wartości 1000zł zdobyło Stowarzyszenie Koła Kobiet Koniczynka Łochocin tradycyjnymi Żeberkami po kujawsku z kluskami śląskimi.
 
III miejsce - "Brązowa Micha Nowego Centrum Lipna" i czek o wartości  500zł zdobyło Stowarzyszenie Koła Gospodyń Wiejskich Chalinianki Ozorami na dziko.
 
 
 
W kategorii deser:
 
I miejsce - "Złota Patera Nowego Centrum Lipna" -  nagroda główna w formie czeku o wartości  1500zł trafiła w ręce Stowarzyszenia Słoneczne Chojno wspaniałym ciastem Rodzina jeży.
 
II miejsce i "Srebrną Paterę Nowego Centrum Lipna" oraz  nagrodę w formie czeku o wartości 1000zł zdobyła pani Jolanta Maciejewska Lody z Zielonej Zagrody  niepowtarzalnymi Lodami Rzemieślniczymi w trzech smakach.
 
III miejsce i "Brązowa Patera Nowego Centrum Lipna" oraz  nagroda w formie czeku o wartości 500zł trafiła do Koła Gospodyń Wiejskich Ostrowite za Ciasto Marysieńka.
 
Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali wyróżnienia w wysokości 400zł.
 
O godzinie 15.00 rozpoczęła się Bitwa na dwie wielkie patelnie z udziałem naszych włodarzy czyli pana Starosty Powiatu Lipnowskiego Krzysztofa Baranowskiego i Burmistrza Miasta Lipna pana Pawła Banasika. Drużyny pod przewodnictwem finalistów MasterChefa Joanny Studnickiej i Mariusza Szweda  przygotowały makaron włoski i gulasz staropolski z kaszą, którym zostali poczęstowani festiwalowi goście. Bitwa zakończyła się remisem i obie drużyny otrzymały nagrody i pamiątkowe trofea.
 
Swój sekret na idealną jagnięcinę zdradziła pani Mirka Wilk w asyście pana Piotra Lenarta, która przy swoim stoisku dała prawdziwy popis kulinarnych umiejętności.
 
Festiwal Smaku to również okazja do posłuchania dobrej muzyki. W tym roku na lipnowskiej scenie wystąpiła Ewelina Lisowska, która wykonała swoje największe przeboje, a zaraz po niej swój występ miał nasz lokalny zespół KAVOO.
 
Organizatorzy czyli Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Lipnie Sp. z o.o., Urząd Miejski w Lipnie oraz Starostwo Powiatowe w Lipnie dziękują wszystkim wystawcom i przybyłym gościom  i mamy nadzieję, że za rok będzie nasz jeszcze więcej.